Chnl Brdg Ok Sh100 over Tenkiller L On Aux Chnl
Good Condition20 years old930 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Sequoyah |
| Location | 8 Mi NE Of Gore |
| Carries | Chnl Brdg Ok Sh100 |
| Crosses | Tenkiller L On Aux Chnl |
| Coordinates | 35.59205, -95.04287 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 360.2 ft (109.8 m) |
| Max Span | 87.9 ft (26.8 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 1405.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 930 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Corps of Engineers |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | CEPSWTOKTENCHNL |