Spwy Br Ok Sh100 over Tenkiller Lake On Il. R.
Poor Condition73 years old940 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Sequoyah |
| Location | 8 Mi NE Of Gore |
| Carries | Spwy Br Ok Sh100 |
| Crosses | Tenkiller Lake On Il. R. |
| Coordinates | 35.59538, -95.04759 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 599.7 ft (182.8 m) |
| Max Span | 59.7 ft (18.2 m) |
| Deck Width | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Area | 1773.2 sq m |
| Main Spans | 10 |
| Year Built | 1953 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 940 (2023) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Corps of Engineers |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | CEPSWTOKTENKILL |