Road C over Unnamed Creek
Fair Condition72 years old10 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Pittsburg |
| Location | RD 7 & Ashland RD Near Lk |
| Carries | Road C |
| Crosses | Unnamed Creek |
| Coordinates | 34.78973, -95.97002 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 46.9 ft (14.3 m) |
| Max Span | 10.2 ft (3.1 m) |
| Deck Width | 22.3 ft (6.8 m) |
| Deck Area | 97.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1954 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2021) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Army |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | DAPAMCMCA000001 |