Ashland Road over Unnamed Creek
Good Condition83 years old100 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Pittsburg |
| Location | Between Road A & B |
| Carries | Ashland Road |
| Crosses | Unnamed Creek |
| Coordinates | 34.78216, -96.00622 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 44.9 ft (13.7 m) |
| Max Span | 17.1 ft (5.2 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 119.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1943 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2021) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Army |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | DAPAMCMCA000532 |