47pc Line 7 Road over Unnamed Creek
Fair Condition72 years old3 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Pittsburg |
| Location | Building 47pc-710 |
| Carries | 47pc Line 7 Road |
| Crosses | Unnamed Creek |
| Coordinates | 34.85783, -95.99072 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 44.6 ft (13.6 m) |
| Max Span | 13.1 ft (4 m) |
| Deck Width | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Area | 155.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1954 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3 (2016) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Army |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | DAPAMCMCA000002 |