Gravel RD 57sh over Unnamed Creek
Poor Condition72 years old100 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Pittsburg |
| Location | Btw Sections 57sh & 52sh |
| Carries | Gravel RD 57sh |
| Crosses | Unnamed Creek |
| Coordinates | 34.88124, -95.95419 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 89.9 ft (27.4 m) |
| Max Span | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Width | 23.6 ft (7.2 m) |
| Deck Area | 197.3 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1954 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2016) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Army |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | DAPAMCMCA000535 |