RD F over Bull Creek
Fair Condition83 years old100 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Pittsburg |
| Location | Between C-tree & Road 4 |
| Carries | RD F |
| Crosses | Bull Creek |
| Coordinates | 34.84317, -95.91702 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 161.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1943 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2016) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Army |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | DAPAMCMCA000531 |