Road 4 over Unnamed Creek
Fair Condition76 years old100 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Pittsburg |
| Location | East Of Road F |
| Carries | Road 4 |
| Crosses | Unnamed Creek |
| Coordinates | 34.83633, -95.91339 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 22.6 ft (6.9 m) |
| Max Span | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 52.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2016) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Army |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | DAPAMCMCA000N41 |