Sheridan Road over Sitting Bear Creek Trib.
Fair Condition83 years old4,000 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Comanche |
| Location | Fort Sill Army Post |
| Carries | Sheridan Road |
| Crosses | Sitting Bear Creek Trib. |
| Coordinates | 34.66473, -98.39533 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Width | 91.2 ft (27.8 m) |
| Deck Area | 253.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1943 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,000 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Army |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | DAPTRASIL00000I |