Craig Road over Sitting Bear Creek
Fair Condition56 years old400 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Comanche |
| Location | E Br012 |
| Carries | Craig Road |
| Crosses | Sitting Bear Creek |
| Coordinates | 34.66960, -98.40920 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 84.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 400 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Army |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | DAPTRASIL0CRAIG |