Dodge Hill RD over Beef Creek
Fair Condition68 years old600 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Comanche |
| Location | Fort Sill Army Post |
| Carries | Dodge Hill RD |
| Crosses | Beef Creek |
| Coordinates | 34.69511, -98.37054 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 69.9 ft (21.3 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 176.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 600 (2022) |
| Truck Traffic | 40% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 922 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Army |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | DAPTRASIL000011 |