Elgin Road over East Cache Creek
Good Condition21 years old400 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Comanche |
| Location | Fort Sill Army Post |
| Carries | Elgin Road |
| Crosses | East Cache Creek |
| Coordinates | 34.68729, -98.38124 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 143.0 ft (43.6 m) |
| Max Span | 70.9 ft (21.6 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 479.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 400 (2024) |
| Truck Traffic | 40% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Army |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | DAPTRASIL00000C |