S Boundary RD over Outlet Of Lake George
Fair Condition83 years old100 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Comanche |
| Location | Fort Sill Army Post |
| Carries | S Boundary RD |
| Crosses | Outlet Of Lake George |
| Coordinates | 34.63796, -98.34409 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 46.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1943 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2024) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Army |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | DAPTRASIL0EBDRY |