S. Boundary RD over East Cache Creek
Good Condition10 years old400 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Comanche |
| Location | Fort Sill Army Post |
| Carries | S. Boundary RD |
| Crosses | East Cache Creek |
| Coordinates | 34.64386, -98.36169 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 106.0 ft (32.3 m) |
| Max Span | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Width | 33.8 ft (10.3 m) |
| Deck Area | 332.7 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2016 (reconstructed 2023) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 400 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Army |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | DAPTRASIL0LWPIG |