West Shore Drive over Scoggins Dam Spillway Br
Good Condition54 years old400 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Washington |
| Location | Tualatin Or |
| Carries | West Shore Drive |
| Crosses | Scoggins Dam Spillway Br |
| Coordinates | 45.47522, -123.19866 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 46.9 ft (14.3 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 144.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 400 (2022) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Bureau of Reclamation |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16TVD1001 |