HWY 29 over Pnwr & Scoggin Creek
Poor Condition59 years old12,233 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Washington |
| Location | 1.5 Mi N Gaston Po |
| Carries | HWY 29 |
| Crosses | Pnwr & Scoggin Creek |
| Coordinates | 45.45830, -123.14285 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 307.1 ft (93.6 m) |
| Max Span | 81.7 ft (24.9 m) |
| Deck Width | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Area | 1347.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,233 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09494 029 02399 |