2nd Street over Nathanson Creek
Fair Condition117 years old820 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Sonoma |
| Location | .02 Mi So. Of E. Napa ST |
| Carries | 2nd Street |
| Crosses | Nathanson Creek |
| Coordinates | 38.29122, -122.45439 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 56.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1909 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 820 (2015) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is on the National Register of Historic Places |
| Structure Number | 20C0520 |