Access For Simplot over Umatilla Project Phase I
Good Condition33 years old50 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Umatilla |
| Location | Canal Sta No 100+96.63 |
| Carries | Access For Simplot |
| Crosses | Umatilla Project Phase I |
| Coordinates | 45.91459, -119.32873 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 10.8 ft (3.3 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 71.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2024) |
| Truck Traffic | 90% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Bureau of Reclamation |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 17PIE0008 |