Conforth Access RD over Umatilla Project Phase I
Good Condition34 years old25 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Umatilla |
| Location | Canal Sta 68+65.17 |
| Carries | Conforth Access RD |
| Crosses | Umatilla Project Phase I |
| Coordinates | 45.91910, -119.31836 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 10.5 ft (3.2 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 84.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2024) |
| Truck Traffic | 33% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Bureau of Reclamation |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 17PIE0005 |