IRR BIA RTE 4 over Agency Creek
Fair Condition65 years old50 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Yamhill |
| Location | 10.5km NW 22/grn Rond RD |
| Carries | IRR BIA RTE 4 |
| Crosses | Agency Creek |
| Coordinates | 45.14057, -123.68355 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 68.9 ft (21 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 115.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2023) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Bureau of Indian Affairs |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000000P703 |