IRR BIA RTE 4 over North Fork Agency Creek
Fair Condition28 years old50 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Yamhill |
| Location | 12.5km NW 22/grn Ronde RD |
| Carries | IRR BIA RTE 4 |
| Crosses | North Fork Agency Creek |
| Coordinates | 45.15568, -123.68502 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 45.6 ft (13.9 m) |
| Max Span | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Width | 15.4 ft (4.7 m) |
| Deck Area | 65.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Bureau of Indian Affairs |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000000P704 |