IRR BIA RTE 8 over Warm Springs River
Good Condition60 years old20 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Wasco |
| Location | 13 Km E Kaa-nee-ta Resort |
| Carries | IRR BIA RTE 8 |
| Crosses | Warm Springs River |
| Coordinates | 44.86209, -121.07544 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 134.8 ft (41.1 m) |
| Max Span | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Width | 16.7 ft (5.1 m) |
| Deck Area | 209.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Bureau of Indian Affairs |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000000P901 |