IRR Route 13 over Warm Springs River
Good Condition22 years old200 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Wasco |
| Location | 3km SW Of Kah-nee-ta |
| Carries | IRR Route 13 |
| Crosses | Warm Springs River |
| Coordinates | 44.85650, -121.14993 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 141.1 ft (43 m) |
| Max Span | 138.5 ft (42.2 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 460.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Bureau of Indian Affairs |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000000P910 |