IRR BIA RTE 8001 over Warm Springs River
Fair Condition63 years old200 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Wasco |
| Location | At Kah-nee-ta Hot Springs |
| Carries | IRR BIA RTE 8001 |
| Crosses | Warm Springs River |
| Coordinates | 44.86192, -121.20128 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 144.0 ft (43.9 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 351.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Bureau of Indian Affairs |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000000P903 |