IRR BIA RTE 35 over Sf Warm Springs River
Fair Condition27 years old10 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Wasco |
| Location | 1.6 Km West Of BIA RT 2 |
| Carries | IRR BIA RTE 35 |
| Crosses | Sf Warm Springs River |
| Coordinates | 44.94312, -121.61119 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 57.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2023) |
| Truck Traffic | 40% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Bureau of Indian Affairs |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000000P908 |