IRR BIA RTE 2 over Badger Creek
Poor Condition27 years old10 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Wasco |
| Location | 30 Km NW Of Warm Springs |
| Carries | IRR BIA RTE 2 |
| Crosses | Badger Creek |
| Coordinates | 44.91438, -121.58268 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 52.5 ft (16 m) |
| Max Span | 48.2 ft (14.7 m) |
| Deck Width | 11.8 ft (3.6 m) |
| Deck Area | 57.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Bureau of Indian Affairs |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000000P907 |