IRR BIA RTE 6001 over Mill Creek
Poor Condition38 years old10 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Wasco |
| Location | 6.5 Km W Of Old Mill Camp |
| Carries | IRR BIA RTE 6001 |
| Crosses | Mill Creek |
| Coordinates | 44.86231, -121.62706 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 0 (Failed) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 0 (Failed) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 54.1 ft (16.5 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 100.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Bureau of Indian Affairs |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000000P925 |