IRR BIA RTE 4 over Shitike Creek
Fair Condition61 years old5,400 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Jefferson |
| Location | In Warm Springs |
| Carries | IRR BIA RTE 4 |
| Crosses | Shitike Creek |
| Coordinates | 44.76062, -121.26810 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 126.0 ft (38.4 m) |
| Max Span | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 445.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 (reconstructed 1976) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,400 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Bureau of Indian Affairs |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000000P933 |