IRR BIA RTE 1 over Shitike Creek
Fair Condition27 years old150 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Jefferson |
| Location | 4 Km W Of Warm Springs |
| Carries | IRR BIA RTE 1 |
| Crosses | Shitike Creek |
| Coordinates | 44.77223, -121.30586 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 122.0 ft (37.2 m) |
| Max Span | 120.1 ft (36.6 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 342.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (2023) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Bureau of Indian Affairs |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000000P945 |