32 S 04 W 04.00: over Whitehorse Creek
Fair Condition22 years old20 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Douglas |
| Location | 4.2 Miles NE Of I-5 (exit |
| Carries | 32 S 04 W 04.00: |
| Crosses | Whitehorse Creek |
| Coordinates | 42.78769, -123.16016 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.7 ft (6.6 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 40.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Bureau of Land Management |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0000000L1404327 |