32 S 05 W 35.02: over Quines CR
Good Condition19 years old15 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Douglas |
| Location | 3.7 Miles SE Of I-5 (exit |
| Carries | 32 S 05 W 35.02: |
| Crosses | Quines CR |
| Coordinates | 42.72560, -123.23610 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 61.7 ft (18.8 m) |
| Max Span | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 103.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Bureau of Land Management |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0000000L1404331 |