32 S 05 W 35.01: over Quines Creek
Good Condition20 years old15 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Josephine |
| Location | 3.7 Miles SE Of I-5 (exit |
| Carries | 32 S 05 W 35.01: |
| Crosses | Quines Creek |
| Coordinates | 42.73930, -123.26072 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 61.4 ft (18.7 m) |
| Max Span | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 114.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2023) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Bureau of Land Management |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0000000L1412233 |