8244: Steens Mount over Kueny Creek
Poor Condition53 years old50 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Harney |
| Location | 12.7 Miles E Of HWY 205 O |
| Carries | 8244: Steens Mount |
| Crosses | Kueny Creek |
| Coordinates | 42.65222, -118.82583 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 69.9 ft (21.3 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 104.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Bureau of Land Management |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 0000000L1439000 |