8244: Steens Mount over South Fork Blitzen River
Fair Condition50 years old50 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Harney |
| Location | 16.8 Miles E Of HWY 205 O |
| Carries | 8244: Steens Mount |
| Crosses | South Fork Blitzen River |
| Coordinates | 42.63861, -118.76306 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 86.9 ft (26.5 m) |
| Max Span | 83.3 ft (25.4 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 129.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Bureau of Land Management |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0000000L1439002 |