Interstate 5 NB over Pioneer AVE
Good Condition53 years old22,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Yolo |
| Location | 03-yol-005-r6.65 |
| Carries | Interstate 5 NB |
| Crosses | Pioneer AVE |
| Coordinates | 38.67904, -121.74673 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 233.9 ft (71.3 m) |
| Max Span | 131.9 ft (40.2 m) |
| Deck Width | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Area | 891.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 22,000 (2016) |
| Truck Traffic | 21% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 22 0169R |