Interstate 5 NB over East Beamer Street
Fair Condition53 years old22,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Yolo |
| Location | 03-yol-005-r7.10-wd |
| Carries | Interstate 5 NB |
| Crosses | East Beamer Street |
| Coordinates | 38.68441, -121.75067 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 121.4 ft (37 m) |
| Max Span | 120.7 ft (36.8 m) |
| Deck Width | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Area | 462.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 22,000 (2016) |
| Truck Traffic | 21% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 22 0173R |