Hurricane CR RD over Wallowa River
Fair Condition62 years old1,754 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Wallowa |
| Location | 0.4 S Of HWY 82 |
| Carries | Hurricane CR RD |
| Crosses | Wallowa River |
| Coordinates | 45.41551, -117.27685 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Area | 118.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,754 (2020) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09299 774 00697 |