Hurricane CR RD over Wallowa River
Good Condition62 years old940 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Wallowa |
| Location | 0.6 Mi S Of HWY 82 |
| Carries | Hurricane CR RD |
| Crosses | Wallowa River |
| Coordinates | 45.41248, -117.27656 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 94.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 940 (2020) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09300 774 00676 |