I-84 (hwy 002) over Uprr & Ruckel Creek
Fair Condition57 years old11,907 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Multnomah |
| Location | 1.6 Mi W Cascade Locks |
| Carries | I-84 (hwy 002) |
| Crosses | Uprr & Ruckel Creek |
| Coordinates | 45.64445, -121.92470 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 922.9 ft (281.3 m) |
| Max Span | 151.9 ft (46.3 m) |
| Deck Width | 43.6 ft (13.3 m) |
| Deck Area | 3741.3 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,907 (2022) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09377 002 04196 |