I-84 (hwy 002) WB over Eagle Creek Viaduct
Fair Condition57 years old13,724 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Multnomah |
| Location | 007 Mi E Bonneville Conn |
| Carries | I-84 (hwy 002) WB |
| Crosses | Eagle Creek Viaduct |
| Coordinates | 45.63900, -121.93510 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 2752.0 ft (838.8 m) |
| Max Span | 200.1 ft (61 m) |
| Deck Width | 43.6 ft (13.3 m) |
| Deck Area | 11156.0 sq m |
| Main Spans | 21 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,724 (2022) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is on the National Register of Historic Places |
| Structure Number | 09382 002 04131 |