Boring RD over HWY 26
Fair Condition61 years old22,346 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Clackamas |
| Location | 2.0 Mi E Gresham Ecl |
| Carries | Boring RD |
| Crosses | HWY 26 |
| Coordinates | 45.45266, -122.37282 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 289.0 ft (88.1 m) |
| Max Span | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Width | 44.6 ft (13.6 m) |
| Deck Area | 1198.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 22,346 (2020) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09381 026 01755 |