Stark Street over Draw
Fair Condition111 years old6,555 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Multnomah |
| Location | In SE Portland |
| Carries | Stark Street |
| Crosses | Draw |
| Coordinates | 45.51103, -122.37178 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 98.1 ft (29.9 m) |
| Max Span | 64.0 ft (19.5 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 319.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1915 (reconstructed 1939) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,555 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 11113 000 01053 |