US 26 (hwy 047) over Rigid Frame Oxing Jeff.
Fair Condition58 years old66,641 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Multnomah |
| Location | 1.1 Mi W Of Portland Cc |
| Carries | US 26 (hwy 047) |
| Crosses | Rigid Frame Oxing Jeff. |
| Coordinates | 45.51562, -122.69970 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 33.5 ft (10.2 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 607.9 ft (185.3 m) |
| Deck Area | 1890.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 66,641 (2022) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09391 047 07341 |