HWY 6 Conn #2 over I-84 (hwy 6) Dixie I/c
Fair Condition55 years old17 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Baker |
| Location | 116 Mi N Malheur Co Line |
| Carries | HWY 6 Conn #2 |
| Crosses | I-84 (hwy 6) Dixie I/c |
| Coordinates | 44.44485, -117.32600 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 209.0 ft (63.7 m) |
| Max Span | 111.9 ft (34.1 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 668.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17 (2022) |
| Truck Traffic | 47% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 09394 006C34042 |