I-84 (hwy 006) over Lookout Mt I/c
Good Condition55 years old11,958 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Baker |
| Location | 13.9 Mi N Malheur Co Line |
| Carries | I-84 (hwy 006) |
| Crosses | Lookout Mt I/c |
| Coordinates | 44.47341, -117.34054 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 102.4 ft (31.2 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 90.6 ft (27.6 m) |
| Deck Area | 861.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,958 (2022) |
| Truck Traffic | 45% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09375 006 33811 |