I-5 (hwy 001) SB over Sunny Valley RD
Fair Condition60 years old10,597 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Josephine |
| Location | 12.9 Mi N Of G Pass Ncl |
| Carries | I-5 (hwy 001) SB |
| Crosses | Sunny Valley RD |
| Coordinates | 42.63151, -123.38212 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 128.9 ft (39.3 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 57.4 ft (17.5 m) |
| Deck Area | 687.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,597 (2022) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09439A001 07139 |