I-5 (hwy 001) SB over Leland RD
Good Condition60 years old10,597 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Josephine |
| Location | 26.0 Mi S Of Canyonville |
| Carries | I-5 (hwy 001) SB |
| Crosses | Leland RD |
| Coordinates | 42.63852, -123.38685 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 174.9 ft (53.3 m) |
| Max Span | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 682.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,597 (2022) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09440A001 07193 |