County RD 42 over South Fork John Day Rive
Fair Condition60 years old74 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Grant |
| Location | 045 Mi S Jct US RTE 26 |
| Carries | County RD 42 |
| Crosses | South Fork John Day Rive |
| Coordinates | 44.42331, -119.54045 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 174.9 ft (53.3 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 522.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 74 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09447 042 00450 |