County RD 42 over South Fork John Day Rive
Good Condition60 years old48 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Grant |
| Location | 100 Mi S Jct US RTE 26 |
| Carries | County RD 42 |
| Crosses | South Fork John Day Rive |
| Coordinates | 44.36789, -119.54953 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 140.1 ft (42.7 m) |
| Max Span | 91.9 ft (28 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 418.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 48 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09448 042 01000 |