HWY 141 over Or 217 (hwy 144)
Fair Condition60 years old11,723 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Washington |
| Location | 0.3 Mi N Of HWY 1-w |
| Carries | HWY 141 |
| Crosses | Or 217 (hwy 144) |
| Coordinates | 45.43767, -122.76538 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 283.1 ft (86.3 m) |
| Max Span | 151.9 ft (46.3 m) |
| Deck Width | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Area | 1734.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,723 (2022) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09454 141 00471 |